Mieszkańcy z terenu gminy Nowogrodziec mogą skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Wszystko dzięki podpisanej współpracy z wielospecjalistycznym szpitalem w Zgorzelcu, który realizuje profilaktyczne programy przesiewowe.

Staraniem Burmistrza Nowogrodźca Roberta Relicha i Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Nowogrodźcu Roberta Adaszewskiego, którzy dążą konsekwentnie ku poprawie jakości usług medycznych, ich doskonaleniu i dopasowaniu do potrzeb Mieszkańców, SP ZOZ w Nowogrodźcu podpisał umowę współpracy z Wielospecjalistycznym Szpitalem SP ZOZ w Zgorzelcu w zakresie realizacji profilaktycznych badań przesiewowych:

- bezpłatnych badań kolonoskopowych dla kobiet i mężczyzn w wieku od 55- 64 lat,
- bezpłatnych badań mammograficznych dla kobiet w wieku od 50- 69 lat, które nie wykonywały bezpłatnych badań przez ostatnie 2 lata. 
Badania przesiewowe są zalecane w związku ze znaczącym wzrostem liczby zachorowań na choroby nowotworowe, gdyż tylko wczesne wykrycie pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia.

Przyłączenie się SP ZOZ do kompleksowego programu profilaktycznego realizowanego przez Szpital Powiatowy w Zgorzelcu jest podyktowane wolą władz lokalnych zapewnienia Mieszkańcom możliwości skorzystania z badań, wykonywanych przez specjalistów z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu diagnostycznego. Na mocy podpisanej umowy, wszyscy lekarze podstawowej opieki zdrowotnej SP ZOZ w przychodniach: w Nowogrodźcu, Wykrotach oraz Zebrzydowej udzielają informacji na temat badań, przeprowadzają kwalifikacje pacjentów i wystawiają wymagane przez realizatora badań dokumenty oraz przekazują bezpłatny lek przed badaniem kolonoskopii.

Kolonoskopia to podstawowe badania w diagnostyce chorób jelita grubego. Badanie wykonywane jest w metodą endoskopową w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. W celu zapewnienia komfortu pacjentom, badanie wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym.
Mammografia to badanie radiologiczne (prześwietlenie), które pozwala na wczesne rozpoznanie klinicznie bezobjawowych przypadków nowotworów.

Ważna informacja dla pacjentów spoza wymienionych wyżej grup wiekowych, którzy ze względu na wyższe ryzyko (wystąpienie choroby nowotworowej wśród członków najbliższej rodziny) lub niepokojące objawy, chcieliby poddać się badaniom - istnieje możliwość wykonania badań poprzez skierowanie z Poradni Onkologicznej WS SP ZOZ w Zgorzelcu (rejestracja bez skierowania, od poniedziałku do czwartku w godzinach od 11:000 do 14:00 pod numerem 571 334 786). 
Istotną informacją dla osób, które będą dojeżdżać do Zgorzelca w celu wykonania badań jest fakt, że otrzymają zwrot kosztów dojazdu (według stawki - jak za delegację) bezpośrednio po wykonaniu badania w Szpitalu w Zgorzelcu. W przypadku konieczności zapewnienia opieki nad osobą zależną, również przysługuje zwrot kosztu do 200 złotych.

Zachęcamy Mieszkańców Gminy i Miasta Nowogrodziec do profilaktyki zdrowotnej, ukierunkowanej na systematyczne badania przesiewowe w trosce o własne zdrowie.