24 września 2017 roku w Milikowie odbyła się XXII edycja Święta Chleba.

Zgromadzonych w Milikowie Mieszkańców i Gości naszej gminy serdecznie powitał Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich. W trakcie oficjalnych uroczystości w imieniu Ministra Kultury Burmistrz Nowogrodźca wręczył odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla Pani Joanny Dumin za wieloletnią współpracę i działalność na rzecz ochrony tradycji oraz propagowanie życia kulturalnego w kręgu społeczności lokalnych Dolnego Śląska. 

Gminne Święto Chleba w Milikowie nawiązuje do promocji dawnych tradycji kulinarnych i upowszechnienia dorobku kultury na poziomie regionalnym. Podczas imprezy zaprezentowało się osiem zespołów folklorystycznych z terenu Dolnego Śląska oraz przedstawicielki Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich z Hirschwelde. Przygotowane prezentacje kulinarne zawierały m.in. wypieki chlebowe oraz bogato zdobione tradycyjne pieczywo i nie tylko. Zaaranżowane stoiska oceniło wykwalifikowane jury składającego się z etnologów: Pan Henryk Dumin, Pan Ignacy Dumin oraz Pani Joanna Drab-Pasierska. Jednogłośnie podjęta decyzja o nagrodzeniu zespołów folklorystycznych i osób indywidualnych obrazuje wielkie zaangażowanie w kultywowanie receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Cztery równorzędne pierwsze nagrody otrzymali: Landfrauenkreisverein z Niemiec, „Gościszowianki” z Gościszowa, „Milikowianie” z Milikowa, „Działoszynianie” z Działoszyna. Pięć kolejnych miejsc zdobyły: „Jarzębina” ze Skorzenic, „Zagajnik-Wykroty” z Zagajnika, „Czernianki” z Czernej, „Rozmaryn” z Markocic, „Rząsinianki” z Rząsin. Nagrody indywidualne otrzymały: Ludwika Kędzia z Milikowa oraz Dorota Omiatacz z Gościszowa.

Oprócz walorów smakowych podczas wydarzenia nie zabrakło również występów scenicznych wykonanych przez zaproszonych gości, które umiliły wspólne świętowanie. Warto podkreślić, że Mieszkańcy Milikowa gościli w tym dniu polskiego strongmena i zawodnika MMA Pana Tyberiusza Kowalczyka - gościa specjalnego Gminnego Święta Chleba. Na zakończenie wspaniale wystąpił zespół „Maestro Bend” z Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny.

>>Relacja fotograficzna GCKiS w Nowogrodźcu<< 

Źródło: GCKiS w Nowogrodźcu