Seniorzy zd

Nowogrodziec w dniu10 października 2017 gościł uczestników polsko-niemieckich warsztatów fotograficznych dla seniorów, zorganizowanych przez lubańskie Stowarzyszenie „Pogranicze” i Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. przy wparciu Domu Dziennego Pobytu i Urzędu Miejskiego w Nowogrodźcu.

Od kwietnia 5-osobowa grupa seniorów z Domu Dziennego Pobytu w Nowogrodźcu bierze udział w międzynarodowym, polsko-niemieckim projekcie zatytułowanym „SENIORZY W SIECI”. Jego uczestnikami są osoby w wieku 60+ z saksońskiej miejscowości Wittichenau oraz Lubania i Nowogrodźca. Podczas wspólnych szkoleń seniorzy z obu regionów poznają tajemnice robienia udanych zdjęć. Wiosną odbyły się dwa spotkania po stronie niemieckiej.

Pierwsze zajęcia po wakacjach zorganizowano w Nowogrodźcu. Program spotkania obejmował dalszą praktyczną pracę z aparatem fotograficznym. W siedzibie Domu Dziennego Pobytu uczestnicy, pod opieką zawodowego fotografa i wsparciu tłumacza, ćwiczyli sztukę robienia udanych portretów oraz zdjęć grupowych. Wszyscy zainteresowani mogli na moment wcielić się w rolę modeli bądź skryć się za aparatem w roli fotografa. Po obiedzie grupa wybrała się na fotograficzny spacer, połączony ze zwiedzaniem miasta.

W kościele p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu czekała na seniorów niespodzianka, przygotowana przez Urząd Miejski w Nowogrodźcu – minikoncert organowy w wykonaniu Pana Mariusza Urbana. Artysta z pasją przybliżył grupie także postać i twórczość Józefa Ignacego Schnabla, urodzonego w Nowogrodźcu wybitnego śląskiego kompozytora muzyki sakralnej. Seniorzy zakończyli spotkanie wspólnym śpiewem i tańcami, przy kawie i cieście. Goście z Lubania oraz Wittichenau otrzymali także materiały informacyjne i gadżety, ufundowane przez Burmistrza Nowogrodźca.

Po raz kolejny okazało się, że nawet niewielka znajomość języków obcych nie stanowi żadnej bariery komunikacyjnej. Życzliwość i otwartość na drugiego człowieka budują mosty nawet ponad barierami językowymi. Seniorzy wspólnie uczyli się i bawili.

Wyjątkowy dzień w Nowogrodźcu, z bogatym programem pełnym atrakcji, polsko-niemiecka grupa seniorów spędziła dzięki zaangażowaniu władz Nowogrodźca oraz kadry i podopiecznych Domu Dziennego Pobytu w Nowogrodźcu. Uczestnicy wyjechali z Nowogrodźca zachwyceni miastem, muzyką, ludźmi i kuchnią. Ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci i sercach.
Seniorzy z Wittichenau i Nowogrodźca spotkają się ponownie 24 października. Tym razem gospodarzem spotkania będzie Lubań.

Seniorzy w N cu
Źródło: Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze"