Tydzień profilaktyki zd

W dniach 19-23 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Nowej Wsi odbył się Tydzień Profilaktyki, w ramach którego wszyscy uczniowie szkoły, nauczyciele i rodzice mieli możliwość uczestniczenia w różnorodnych zajęciach i spotkaniach z zaproszonymi gośćmi.

Spotkania, występy i warsztaty zostały zorganizowane dzięki środkom przyznanym przez Burmistrza Nowogrodźca Roberta Relicha. Organizacją zajęła się Pani pedagog Elżbieta Żak.

Tegoroczny tydzień rozpoczął się nietypowo, bo od poniedziałkowego spotkania słowno–muzycznego pt. „Big name, big loss” przygotowanego przez uczniów szkoły pod kierunkiem Pani Karoliny Jackowskiej. Zaprezentowane zostały sylwetki i utwory gwiazd wielkiego formatu. Gwiazd, których życie mogło nadal trwać. Wielcy, zdolni, bogaci i... samotni? Ryszard Riedel, Kurt Cobain, Amy Winehouse, Michael Jackson, Whitney Houston i Elvis Presley – wszyscy wpadli w szpony alkoholu i narkotyków… i odeszli zbyt wcześnie.

We wtorek szkoła gościła Panią Beatę Mrozik z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Bolesławcu. Pani Beata spotkała się z najmłodszymi uczniami i przedstawiła im zasady zdrowego trybu życia, higieny snu, zdrowego odżywiania, racjonalnego korzystania z mediów i negatywne skutki używek. Na prelekcji dla klas czwartych i piątych uczniowie zgłębiali swoją wiedzę dotyczącą zgubnych skutków palenia papierosów, jedzenia nadmiernych ilości słodyczy i niekontrolowanego korzystania z komputerów i telefonów.

Środa, 21 marca, to tradycyjnie dzień, w którym witamy Wiosnę. Zamiast lekcji na uczniów czekały nietypowe zajęcia i niespodzianki. W tym roku było bezpiecznie, wesoło, smacznie, zdrowo i kolorowo. 100 kanapek na 100-lecie po 100 groszy. Najmłodsi uczniowie klas 0 – III SP zadbali o to, aby nikt nie był głodny. Od samego rana po szkole rozchodził się piękny zapach świeżych warzyw, serów i wędlin. Mali kucharze przygotowali kanapki i na przerwach wyruszyli ze swoją ofertą cateringową. Jako, że w tym roku Wiosna troszkę nieśmiało do nas kroczyła, najmłodsi uczniowie postanowili zachęcić ją wesołymi piosenkami i powitalnymi plakatami.

Starsze klasy obchodziły nie tylko pierwszy Dzień Wiosny, ale również Dzień Bezpiecznego Internetu. Szkoła uczestniczy w projekcie Cyfrowobezpieczni.pl i właśnie w klimacie bezpieczeństwa cyfrowego, uczniowie zmierzyli się w quizie i kalamburach, przygotowanych przez szkolnego mentora cyberbezpieczeństwa Panią Annę Wodas. W placówce obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych, ale ten dzień był wyjątkiem. Telefony były niezbędne, by móc zmierzyć się z pytaniami z zakresu nowych technologii i bezpieczeństwa on-line w aplikacji Kahoot. Większość społeczności była mile zaskoczona formą sprawdzania ich wiedzy. Rywalizacja przebiegała w wesołej atmosferze, a uczestnicy reprezentowali wysoki poziom wiedzy. 21 marca bez zajęć sportowych?! Niemożliwe! Na sali gimnastycznej na uczniów czekała niespodzianka – gra planszowa „Chińczyk” w rozmiarze XXL. Zbijanie „pionków” w tym wydaniu wzbudzało sporo emocji. Podobnie było podczas rywalizacja pomiędzy klasami w trakcie gry w „Kwadranta” . Wiosna, nie za bardzo chciała nas rozpieszczać, jednak uczniowie nie dali się „zimowej aurze” i dzielnie ruszyli na grilla, przygotowanego przez Przewodniczącego Rady Rodziców Pana Krzysztofa Sadowskiego i sołtysa Nowej Wsi Pana Stanisława Witowskiego. W tym dniu odbyło się również spotkanie z rodzicami, na którym policjanci komisariatu w Nowogrodźcu mł.asp. Barbara Jurasik oraz sierż. szt. Ireneusz Kuśmierz, opowiadali na temat niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą zażywanie substancji psychoaktywnych - tzw. dopalaczy.

Czwarty dzień Tygodnia Profilaktyki minął warsztatowo. Szkoła gościła Panią Monikę Kusior – psychologa z Pracowni Szkoleniowej Krokus z Krakowa. Prowadzone zajęcia dotyczyły bezpieczeństwa w sieci, a przede wszystkim cyberprzemocy. Co kieruje sprawcą, czy jesteśmy empatyczni wobec ofiar cyberprzemocy, jak reagować? Mamy nadzieję, że uczniowie przestrzegają odpowiednich zasad i mogą odważnie wziąć odpowiedzialność za swoje działania on-line. Pani Monika spotkała się również z Rodzicami.

Ostatni dzień Tygodnia Profilaktyki poświęcony został uzależnieniu od różnych używek. Odbyły się warsztaty, prowadzone przez Pana Dariusza Bełdowskiego, który jest specjalistą terapii uzależnień. Od wielu lat kieruje Poradnią Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Legnicy i współpracuje ze Stowarzyszeniem Monar w Legnicy. Uczniowie z klas VII, II G i III G uczestniczyli w ciekawych warsztatach dotyczących uzależnień. Tydzień Profilaktyki rozpoczęło i zakończyło spotkanie słowno-muzyczne. W poniedziałek uczniowie przedstawili sylwetki piosenkarzy, którzy wpadli w szpony alkoholu i narkotyków - gwiazd, które odeszły zbyt wcześnie. Jedną z nich był Rysiek Riedel – wokalista zespołu Dżem. Po jego śmierci w 1994, w drodze przesłuchań zespół wybiera nowego wokalistę – Jacka Dewódzkiego, który grał z nimi do 2000 roku. I to właśnie z nim odbyło się piątkowe spotkanie słowno – muzyczne. Wystąpienie pt. „Nałogi droga donikąd” w wykonaniu Jacka Dewódzkiego oraz Jacka Paprota wzbudziło spore zainteresowanie uczniów. Na młodzież czeka wiele zagrożeń okresu dorastania, a szczególną uwagę należy zwrócić na problem używek takich jak: papierosy, alkohol, narkotyki. Pan Dewódzki w sposób niekonwencjonalny i przystępny opowiadał o zagrożeniach związanych z używkami i historiach muzyków, którzy wpadli w nałóg. Jednym się udało wyrwać, inni ponieśli klęskę. Oczywiście nie zabrakło największych hitów Dżemu.

Wspólnie spędzony czas miał uświadomić uczestnikom, że od nich samych w znacznym stopniu zależy to, czy będą w przyszłości zdrowi i bezpieczni. Mamy nadzieję, że cel zostanie osiągnięty.

Społeczność szkolna wyraża podziękowanie za przyznane przez Burmistrza Nowogrodźca Roberta Relicha środki finansowe na realizację projektu „Tydzień Profilaktyki”.

Profilaktyka w NW zdjęcia

Źródło: Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Nowej Wsi/Anna Wodas