zdjęcie 410 seniorzy we Weniu

Prawie 150 osobowa grupa przedstawicieli środowisk seniorskich z 3 przygranicznych regionów -Dolnego Śląska, w tym z Nowogrodźca, oraz Saksonii i północnych Czech - uczestniczyła 2 października we Wleniu w dorocznym, Międzynarodowym Spotkaniu Seniorów.

Organizatorem polsko-czesko-niemieckiego wydarzenia było lubańskie Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” we współpracy ze swoimi zagranicznymi partnerami Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen w Miltitz k. Bautzen (Niemcy) i Venkovsky Prostor w Libercu (Czechy) oraz Miastem i Gminą Wleń. W spotkaniu wzięła udział 18-osobowa grupa seniorów z Nowogrodźca, reprezentująca Dom Dziennego Pobytu oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Coroczne spotkania środowisk seniorskich z trzech sąsiadujących ze sobą regionów mają już wieloletnią tradycję. Ich celem jest poznanie się, integracja, wymiana doświadczeń i informacji ważnych dla osób w wieku 60+. Na zasadzie rotacji wydarzenie jest organizowane każdego roku w innym kraju. W 2016 gospodarzem była strona czeska, która zaprosiła uczestników do Liberca. W ubiegłym roku spotkanie odbyło się w Niemczech, w łużyckiej miejscowości Schleife. W tym kolej przypadła ponownie na stronę polską. Dotąd seniorzy spotykali się na pograniczu dolnośląskim w Bolesławcu, Świeradowie-Zdroju, Brunowie k. Lwówka Śląskiego, Lubaniu a w 2012 w Nowogrodźcu. W tym roku, na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Wleń - Artura Zycha, goście udali się do Wlenia na terenie powiatu lwóweckiego.

Malowniczy Wleń zachwycił swoją gościnnością seniorów z Dolnego Śląska, Saksonii oraz północnej części Czech. Hasłem tegorocznego spotkania było zdrowie i dobra forma osób w wieku 60+. Wiedzą i wskazówkami z uczestnikami dzielili się dietetyk, instruktor ruchu oraz specjalistka z zakresu slow life - slow food. W przebogatym programie znalazły się też wyjątkowe występy artystyczne uczniów i absolwentów szkoły we Wleniu: pokaz gimnastyki artystycznej oraz tańców towarzyskich. Wiele niezapomnianych, muzycznych wrażeń zapewnił uczestnikom zespół folklorystyczny "Podgórzanie". Nie tylko muzyka i taniec poderwały gości do wspólnej aktywności. Równie wiele radości i dobrej zabawy sprawiły im ćwiczenia jogi śmiechu. W części popołudniowej seniorzy poznawali gminę Wleń, udając się na zaporę pilchowicką oraz zamek Wleń.

Kolejne spotkanie już za rok. Jego gospodarzem będzie strona czeska.

Międzynarodowe Spotkanie Seniorów we Wleniu zostało zorganizowane przy wsparciu:

- Urzędu Miasta i Gminy Wleń,

- Zespołu Szkół im. św. Jadwigi Śląskiej we Wleniu,

- Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu,

- Nadleśnictwa Lwówek Śląski.

Ze strony polskiej w wydarzeniu uczestniczyły organizacje i grupy seniorskie z Nowogrodźca, Lubania, Bolesławca i Wlenia:

- Dom Dziennego Pobytu w Nowogrodźcu,

- Związek Nauczycielstwa Polskiego - Oddział w Nowogrodźcu,

- Klub Pionierów Ziemi Lubańskiej,

- Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów - Zarząd Rejonowy w Lubaniu,

- Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lubaniu,

- Klub Nauczycielski "CARPE DIEM" w Bolesławcu,

- Klub Seniora we Wleniu.

„Prawdziwe życie zaczyna się po sześćdziesiątce - projekt edukacyjno-integracyjny dla seniorów” , realizowany przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialengo „Pogranicze”, jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022.

Źródło: Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”ul. Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań https://pl-pl.facebook.com/Stowarzyszenie.POGRANICZE/