Tradycyjnie w pierwszą sobotę września pielgrzymowały do Krzeszowa osoby niepełnosprawne i ich przyjaciele.

Była to już XX Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

Hasło, jakie towarzyszyło tegorocznej pielgrzymce, brzmiało: "Maryja - Oblubienica Ducha Świętego". 

Wszystkie najważniejsze elementy programu odbyły się w Kościele Klasztornym – zarówno Msza Święta, jak i poprzedzająca ją katecheza. 

Prelekcję wygłosił Ks. Artur Trela, dotychczasowy duszpasterz osób niepełnosprawnych, którego obowiązki przejął Ks. Marcin Uryga. Bazylika w tym czasie była wypełniona wiernymi, a co za tym idzie, również modlitwą. Kierownik Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Anna Lityńska wraz z pracownikami i około stuosobową grupą mieszkańców Gminy Nowogrodziec uczestniczyła w liturgii Mszy Świętej.

Tradycyjnie razem z mieszkańcami był Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich wraz z małżonką.

W bazylice przewodniczył Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski. Słowo Boże wygłosił Biskup Marek Mendyk, który mówił: „Od Maryi chcemy uczyć się wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka, Ona usprawnia wszystkie nasze niepełnosprawności."

Obecni byli również zaproszeni księża pracujący z osobami niepełnosprawnymi oraz niosący posługę w okolicznych parafiach.

Całość wydarzenia została zwieńczona pięknym koncertem ewangelizacyjnym, podczas którego śpiewał zespół wraz z całą bazyliką. Po uroczystej Mszy Świętej na placu Jana Pawła II przed bazyliką na pielgrzymów oczekiwał ciepły poczęstunek.

Podczas spotkania panowała serdeczna i życzliwa atmosfera.