jarmark garncarski

W dniach 15 - 17 sierpnia w Nowogrodźcu po raz kolejny odbyły się Dni Gminy i Miasta pod nazwą” II Jarmark Garncarski – Wielki Garniec z Nowogrodźca nad Kwisą”, którego organizatorem było Gminne Centrum Kultury i Sportu oraz Urząd Miejski w Nowogrodźcu.

Podobnie jak podczas edycji I Jarmarku, święto nawiązywało do tradycji garncarstwa – najstarszego rzemiosła na terenie naszej Gminy. W ubiegłym roku miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika fontanny w kształcie garnca, który to stał się symbolem miasta.
          Niecodziennemu wydarzeniu towarzyszyło wiele atrakcji, dużo muzyki i dobrego humoru – bogaty program imprezy zapewnił dzieciom, młodzieży i dorosłym mnóstwo wspaniałych chwil. W programie obchodów przewidziano szeroki wachlarz atrakcji: jarmark ceramiczny – prezentacja wyrobów zakładów ceramicznych z gminy Nowogrodziec, targi eko-żywności: wyroby pszczelarskie, tradycyjne regionalne potrawy przygotowane przez sołectwa oraz wyroby rękodzielnicze. Jedną z atrakcji był pokaz kulinarny Pani Matyldy Smusz, której przepyszna zupa cieszyła się ogromną popularnością.

        Jarmark rozpoczęto na sportowo: 15 sierpnia odbył się „Turniej Piłki Nożnej Orlików o Puchar Burmistrza Nowogrodźca", w którym wzięło udział 6 drużyn piłkarskich oraz „Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora GCKiS".

          W sobotę, 16 sierpnia wystąpili uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z naszej Gminy prezentując wiele talentów wokalnych. Koncert zespołu TYTAN poprzedził ciekawy pokaz akrobacji rowerowych w wykonaniu Krystiana Herby laureata II edycji „Mam talent", który ma na swoim koncie między innymi pokonanie na rowerze 2754 schodów budynku Światowego Centrum Finansowego w Szanghaju, piątego pod względem wysokości drapacza chmur na świecie!
Dzięki kabaretowi „ŁOWCY.B" nie zabrakło też „porcji" dobrego humoru, którą raczyli się licznie zgromadzeni, ubrani na żółto, na wzór Mariusza Kałamagi mieszkańcy. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, 10 losowo wybranych osób otrzymało nagrody za „żółty sweter".

       Spragnionych dobrej zabawy przyciągały wieczorne koncerty gwiazd: w sobotę zespół „WHY", a w niedzielę występ Gwiazdy Wieczoru JACKA STACHURSKIEGO.

         Prawdziwe świętowanie rozpoczęło się w niedzielę, 17 sierpnia, po mszy świętej w Kościele parafialnym pw. Św. Piotra i Pawła w Nowogrodźcu, ulicami Nowogrodźca przeszedł barwny korowód. Następnie Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich uroczyście powitał przybyłych gości, głos zabrała również Pani Ewa Mańkowska - Wicewojewoda Dolnośląski, która objęła wydarzenie honorowym patronatem, oraz przedstawiciele przybyłych delegacji z partnerskich gmin: Drago Ćirić – Naczelnik Gminy Srbac (Bośnia i Hercegowina) i Roman Broszko (Ukraina) – przedstawiciel Powiatu Przemyślany.

           Nie zabrakło występów lokalnych zespołów ludowych, które w ramach „Festiwalu Folkloru" przedstawiły piękno śpiewu i strojów ludowych.
Podczas tegorocznego święta gościliśmy delegacje z partnerskich gmin Srbac w Bośni i Hercegowinie oraz Powiatu Przemyślany z Ukrainy. Dzięki nawiązanej współpracy mogliśmy m.in. zapoznać się z bogatym dorobkiem kulturalnym obu krajów, w tym roku wysłuchaliśmy wspaniałego występu w wykonaniu gości z Ukrainy.


      II Jarmark Garncarski był również okazją do wręczenia statuetek za promocję gminy, w tym celu powołana Kapituła wyłoniła nagrodzonych w następujących kategoriach:
„Przedsiębiorczość": Pan Bogusław Szelechowicz właściciel firmy EURO POLTECH Zakład Budowlano Instalatorski oraz Pan Krzysztof Szymański,
„Edukacja": Pani Maria Michalczuk,
„Kultura": Zespół „Zagajnik-Wykroty" oraz Pani Józefa Olszowa,
„Sport": Uczniowski Klub Sportowy w Nowogrodźcu oraz Pani Bożena Rudko,
„Działalność społeczna": Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Czernej, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Nowogrodźcu oraz Pani Urszula Troszczak-Krzywdzińska,
„Przyjaciel gminy": Pan Jan Bujak
„Nagrodę specjalną" przyznano Stowarzyszeniu "Ziemia Bolesławiecka", którą odebrał Pan Jan Cołokidzi Prezes Stowarzyszenia.

        Ostatnim akcentem imprezy po energetyzującym występie Gwiazdy wieczoru JACKA STACHRSKYEGO był pokaz sztucznych ogni.

       

       Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w II Jarmarku Garncarskim, za zaangażowanie i serce włożone w przygotowanie obchodów naszego Gminnego Święta.

 

Już dziś zapraszamy do udziału w przyszłorocznych
DNIACH GMINY I MIASTA NOWOGRODZIEC!

relacja TV Łużycelogo.luzyce

 

>> galeria <<

galeria I na stronach GCKiS -niedziela

galeria II na stronach GCKiS- sobota

galeria III na stronach GCKiS - Łowcy.B

Informacja  o wizycie delegacji z oficjalnej strony internetowej partnerskiej Gminy Srbac