święto chleba zd

Obchodzone w minioną niedzielę w Milikowie „Święto Chleba" jest imprezą, która na stałe wpisała się w życie lokalnych społeczności Dolnego Śląska. Wydarzenie to nawiązuje do dawnych tradycji kulinarnych.
Już od wczesnych godzin południowych zapachniało prawdziwym, wiejskim chlebem wytworzonym z tegorocznych płodów rolnych.
Osiem zespołów ludowych z terenu Dolnego Śląska oraz Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich z Hirschwelde (Niemcy) przyjechało do Milikowa prezentować swoje wypieki chlebowe oraz tradycyjne pieczywo towarzyszące obrzędom rodzinnym. Gminę Nowogrodziec reprezentowały cztery zespoły: Milikowianki, Czernianki, Gościszowianki oraz Zagajnik-Wykroty. Nie zabrakło również prezentacji scenicznych.
Wszystkie prezentacje kulinarne i sceniczne oceniało jury w składzie: etnolog Pan Henryk Dumin, Pani Antonina Kopała – Wdowiak oraz Pani Anna Szymańska.
Nagrody wręczali: Gospodarz Gminy Robert Relich, Burmistrz Nowogrodźca wraz z Antoniną Szelechowicz, Sołtysem Milikowa oraz członkowie jury.

Oto Laureaci tegorocznego konkursu:

1. W kategorii stołów z wypiekami przyznano nagrody finansowe:

- GŁÓWNĄ NAGRODĘ „Złoty Smak" - zespołowi z Niemiec Landfrauenkreisverein za przygotowanie propozycji konkursowej z bogatym przedstawieniem wiernych rodzajów zwyczajowych wypieków i towarzyszących im dodatków.
- Trzy równorzędne I nagrody przyznano zespołom: Podolanie z Czerwonej Wody, Gościszowiankom z Gościszowa i Milikowiankom z Milikowa.
- Trzy równorzędne II nagrody przyznano zespołom: Czernianki z Czernej, Cisowianki z Henrykowa oraz Rząsinianki z Rząsin.
- Dwie równorzędne III nagrody przyznano zespołom: Zagajnik – Wykroty z Zagajnika oraz Żeliszowianom z Żeliszowa.
Dodatkowo jury przyznało dwie nagrody: Pani Annie Wiśniewskiej z Henrykowa, która przygotowała zwyczajowy podarek kawalera dla dziewczyny „kawalerski los" oraz Pani Władysławie Żak z Milikowa za „prezentacje tradycyjnego wypieku".

2. Nagrody indywidualne w postaci naczyń ceramicznych, żaroodpornych, mąki oraz zestawów ziół za potrawy nawiązujące do tradycji miejsc pochodzenia swych rodzin otrzymali:
Jadwiga Mandziuk z Czernej za placek z kruszonką,
Józefa Piszczek z Czernej za chleb pszenny,
Wanda Żuraw z Henrykowa za chleb z krzyżem z maku oraz cebulaki,
Agnieszka Suchodolska z Rząsin za maczanicę z blinami,
Iwona Omiatacz z Gościszowa za korowaj weselny i chleb na maślance,
Zofia Ludziak z Gościszowa za ciasto z dyni,
Halina Nakonieczna z Czerwonej Wody za chleb żniwny,
Maria Kulesza z Czerwonej Wody za polenta, toreciuk, zapiekaniec,
Katarzyna Karyszyn z Zagajnika za chleb razowo-żytni z otrębami,
Maria Kojder z Zagajnika za podpłomyki,
Ludwika Sędzia z Milikowa za korowaj weselny,
Władysława Żak z Milikowa za chleb pieczony w ogniu,
Janina Mozgwa z Żeliszowa za chleb dożynkowy,
Landfrauenkreisverein za chleb śliwkowy (Pflaumenbrot) oraz ciasto orzechowe (Walnusskuchen).

Organizatorzy w podziękowaniu za wieloletnią współorganizację konkursu „Święta Chleba" na ręce Pani Sołtys Antoniny Szelechowicz złożyli pamiątkowe podziękowania.

Oprócz wypieków chlebowych przygotowanych przez zespoły zebrani mogli podziwiać również rękodzieła artystyczne Pani Anieli Kopały, Pani Władysławy Żak oraz Pani Sabiny Mierzwy, jak również posmakować wyrobów pszczelarskich "Pasieki za Młynem" Państwa Iwony i Mariusza Piekarz z Nowogrodźca.

Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację i przebieg „Święta Chleba" w Milikowie, szczególne podziękowania kierując do Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu, Pani Sołtys Antoniny Szelechowicz, uczestników Zespołu „Milikowianki" z Kapelą oraz wszystkich Mieszkańców Milikowa.

>> Fotorelacje Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu <<

>> Relacje - Nowiny Jeleniogórskie <<

św.chleba zdjęcia

Źródło: GCKiS w Nowogrodźcu