zjazd szkol sendlerowskichW dniach 18-21 czerwca 2013 roku w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 65 przy ul. Elekcyjnej 21/23 w Warszawie odbył się II Międzynarodowy Zjazd Szkół Sendlerowskich.

Gimnazjum w Wykrotach reprezentowała delegacja w składzie dyrektor szkoły Pani Malgorzata Sokalska oraz uczennice: Żaklina Grześków, Anita Gargolińska, Karolina Kusiak.
Organizatorzy i uczestnicy Zjazdu w ten sposób pragnęli uczcić 5 rocznicę śmierci Ireny Sendlerowej. Głównym celem uroczystego spotkania było nawiązanie i podtrzymywanie stałej współpracy uczniów i pracowników szkół, znajdujących się w różnych rejonach Polski i Niemiec. Organizatorom szczególnie zależało, by dzięki współdziałaniu uczniów i pedagogów ideały Ireny Sendlerowej nie zaginęły i nieprzerwanie inspirowały młodych ludzi na całym świecie
W Zjeździe uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z 2 szkół niemieckich, jednej amerykańskiej oraz z 25 placówek polskich z całego kraju. Gospodarze spotkania zadbali o to aby, uczestnicy zapoznali się z najważniejszymi miejscami związanymi z Ireną Sendlerową (wycieczka „Śladami Ireny Sendlerowej"), zwiedzili Muzeum Nauki Kopernik, gmach Sejmu, Muzeum Historii Żydów Polskich. Zorganizowali spotkania się z Rzecznikiem Praw Dziecka- Panem Markiem Michalakiem, panią Bożenną Urbanowicz Gilbride (współautorką książki „Przerwane dzieciństwo", która przyjechała specjalnie na Zjazd ze Stanów Zjednoczonych), córką i Ireny Sendlerowej, ocalonymi przez Patronkę. Dla naszej szkoły były to szczególnie ważne spotkania. Po raz pierwszy mogliśmy się spotkać z Panią Elżbietą Ficowską- uratowaną przez Irenę Sendler, która swoją historię opowiedziała w filmie „Łyżeczka życia " , oglądanym przez każdą klasę przybyłą do gimnazjum. Podczas zjazdu odbyła się gala wręczenia medali „Dla ludzi czyniących dobro". Wśród nagrodzonych był m.in. Jerzy Owsiak . Uczesticy mieli także możliwość wieczornych spacerów po Warszawie w małych grupach , którym przydzielano indywidualnych opiekunów. Opiekunem grupy z Gimnazjum w Wykrotach była Pani pedagog Grażyna Szczypińska, która otoczyla grupę niezwykle troskliwą opieką. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach integracyjnych i projektach artystycznych, oglądali spektakle teatralne w wykonaniu rówieśników. Program zjazdu był bardzo bogaty, organizacja zjazdu na najwyższym poziomie. Ogromne gratulacje należy złożyć na ręce dyrektor szkoły Pani Magdaleny Księżopolskiej za pozyskanie tak licznych sponsorów dzieki czemu dla uczestników udział w przedsięwzięciu był bezpłatny.

Tekst i zdjęcia: Beata Zawrotniak