dozynki zdjęcie na www

W sobotę, 2 września w Gościszowie Mieszkańcy Gminy Nowogrodziec obchodzili Dożynki Gminne – czas wdzięczności za zbiory, podziękowań za ciężką pracę rolników, ale również  czas odpoczynku i dobrej zabawy.

Uroczystość rozpoczęła się Polową Mszą Świętą, podczas której poświęcony został chleb i wieńce dożynkowe. Ceremoniom dożynkowym przewodniczyli Starostowie Dożynek Adam Jakubowicz i Dorota Zięba, przekazując Gospodarzowi Gminy chleb upieczony z tegorocznych zbiorów. Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich podziękował wszystkim rolnikom i ich rodzinom za codzienną pracę, umiłowanie ziemi i pielęgnowanie tradycji, jednocześnie życząc obfitych plonów w kolejnych latach.Tradycyjnie już coroczne święto plonów było okazją do wyróżnień dla zasłużonych rolników. W tym roku odznaka honorowa „Zasłużony dla Rolnictwa” nadawana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznana została: Annie i Rafałowi Brońskim z Czernej, Dorocie Zięba z Gościszowa, Mariuszowi Piekarzowi z Nowogrodźca oraz Arturowi Kozioł z Wykrot.Wyróżnienie Burmistrza Nowogrodźca otrzymali:  Wiesław Kijowski, Łukasz Latawiec, Zbigniew Kryza i Adam Jakubowicz z Gościszowa, Rozalia i Władysław Kukawscy z Kierżna, Roman Burdyna i Jacek Grabarz z Milikowa, Iwona i Marcin Jagielscy oraz Anna i Emil Puk z Nowogrodźca, a także  Jan Kurek z Zebrzydowej. Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Na zakończenie części oficjalnej odbyło się losowanie organizatora przyszłorocznych dożynek – Gospodarzem Dożynek Gminnych w 2019 roku będzie sołectwo Milików, na które już dziś wszystkich zapraszamy!

Dożynki są zawsze okazją do podziwiania wieńców dożynkowych, wśród których wybrane zostały te najpiękniejsze: I miejsce zajął wieniec z Milikowa, na II miejscu – znalazły się wieńce z Gierałtowa, Czernej i Wykrot natomiast III miejsce należało do Gościszowa.

W części artystycznej wystąpiły dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Nowogrodziec, ze Szkoły Podstawowej w Gościszowie, „Mali Gościszowianie”, ”Gościszowianki”, Zespół Zagajnik Wykroty, Kapela Zagajnik Wykroty Band, „Czernianki” z Czernej i Nowogrodziecka Orkiestra Dęta.

Podobnie jak w roku ubiegłym uczestnicy dożynek zaproszeni zostali do włączenia się  w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku wspólnie przeczytane zostały fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Każdy, kto przyniósł egzemplarz książki, mógł otrzymać pamiątkowy stempel wydany specjalnie z okazji tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

Jako Gwiazda Wieczoru wystąpił zespół EFFECT, który porwał publiczność do wspaniałej zabawy. Zabawa dożynkowa przy muzyce zespołu Vivat trwała w radosnej atmosferze do późnych godzin wieczornych.

Gminną uroczystość uświetniły piękne, dożynkowe dekoracje, wykonane przez Mieszkańców Gościszowa. W konkursie na najbardziej pomysłową ozdobę zwyciężył Tomasz Urbanik, wyróżnione zostały również prace Kazimierza Ładochy, Krzysztofa Duch i Zofii Ludziak.

Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym w organizację i przebieg imprezy: prowadzącemu Dożynki Panu Olgierdowi Poniźnik, Sołtysowi Gościszowa Panu Ludwikowi Torba oraz Radzie Sołeckiej wsi Gościszów , Radnemu Rady Miejskiej w Nowogrodźcu Panu Stanisławowi Łaniocha, Starostom Dożynek Pani Dorocie Zięba i Panu Adamowi Jakubowicz, jak również wszystkim Sołtysom i przedstawicielom delegacji poszczególnych Sołectw, szczególne podziękowania kierując do wszystkich Rolników, pracowników Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu oraz wszystkich Mieszkańców Gminy Nowogrodziec, którzy wzięli udział w Gminnym Święcie Plonów!

>>Relacja TV Łużyce<<

>>Dożynki w Gościszowie - galeria zdjęć<<