wizyta polskich dzieci ze szkoły na Litwie zd

W dniach 13 i 14 stycznia br. Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu gościła grupę 10 uczniów polskiej szkoły im. Longina Komołowskiego z Połuknia (Litwa). Wizyta była organizowana przez Instytut Kształcenia Ustawicznego w Szczecinie w ramach projektu „Znad Wilii znad Odry”, w którym uczestniczą Szkoła Podstawowa w Nowogrodźcu i Gimnazjum w Połukniu na Litwie.

Uczniowie z Litwy mieli okazję wziąć udział w lekcjach języka polskiego, historii, matematyki, informatyki, edukacji wczesnoszkolnej, a także w zajęciach pozalekcyjnych chóru i tańca. Poznali polski system edukacji, opowiedzieli też, jak funkcjonują polskie szkoły na Litwie, nawiązali kontakty z naszymi uczniami. Obejrzeli prezentację prac klasy VI b, która od września pracowała nad projektem „Znad Wilii znad Odry”. Nasi uczniowie zaprezentowali spisane historie swoich rodzin, zabytki Nowogrodźca i najważniejsze wydarzenia z życia szkoły.

Klasa VII a wystąpiła przed gośćmi z Jasełkami, prezentując element polskich zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Okazją do utrzymania świątecznej atmosfery był wspólny występ chóru szkolnego i dzieci z Litwy, w którym dwa zespoły śpiewały polskie kolędy w różnych aranżacjach.

W drugim dniu wizyty goście spotkali się Burmistrzem Nowogrodźca Robertem Relichem, który przedstawił im historię naszego miasta i zapoznał z pracą Urzędu Miejskiego w Nowogrodźcu. Na pamiątkę wszyscy otrzymali upominki, promujące gminę Nowogrodziec.

Spotkanie, które miało miejsce w szkole, jest kolejnym wydarzeniem związanym z dwuletnim projektem „Rodzina polonijna”. Uczniowie z Nowogrodźca mogli przekonać się, jak polskie dzieci mieszkające za granicą dbają o swoją tożsamość narodową. Nawiązane kontakty przyniosą z pewnością wiele ciekawych wydarzeń, w których będą mogli wziąć udział uczniowie szkół z Nowogrodźca i Połuknia.

>>>Źródło: SP Nowogrodziec - "Znad Wilii, znad Odry" – wizyta polskich dzieci ze szkoły na Litwie<<<

Dzieci z Litwy projekt