Plakat Listy zd

W poniedziałek, 14 kwietnia 2014 roku ruszył finał II edycji „Listów dla Ziemi" organizowany przez Fundację Ekologiczną Arka.

Do końca kwietnia ponad 300 tysięcy uczniów z ponad 300 gmin z całej Polski napiszą listy. W tysiącach placówek zorganizowane zostaną specjalne ekologiczne działania, a w największych miastach odbędą się imprezy, które będą zwracały uwagę mieszkańców na problem zanieczyszczenia powietrza.
Listy zostaną napisane przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Ich tematyka będzie dotyczyła przede wszystkim faktu palenia śmieci w piecach domowych i niskiej emisji. Zanim uczniowie zaczną zapisywać swoje przemyślenia na kartkach z makulatury, wezmą udział w specjalnych lekcjach tematycznych, na których dowiedzą się, jakie są źródła zanieczyszczeń powietrza, czym jest niska emisja, dlaczego palenie śmieci w piecach jest niebezpieczne.
Listy trafią do rodziców i będą stanowiły bodziec do podjęcia dyskusji ekologicznej oraz aktywnego włączenia się w pomoc środowisku. Na drugiej stronie papieru listowego znajdują się bowiem porady oraz wolne miejsce na zapisanie 3 pomysłów na ekologiczne działania. Może to być posadzenie drzewa, robienie zakupów w torbach wielokrotnego użytku czy rezygnacja z jazdy samochodem na rzecz komunikacji miejskiej lub roweru. Członkowie rodziny wybiorą spośród siebie Strażnika, który będzie pilnował, by podjęte zobowiązania zostały zrealizowane.
Na tym jednak droga listów się nie skończy. Nauczyciele w placówkach zorganizują wewnętrzne konkursy, podczas których wyłonią najpiękniejsze ich zdaniem listy. Każda szkoła jeden z takich listów może przysłać do Fundacji Ekologicznej Arka do dnia 12 maja br. Nadesłane prace wezmą udział w konkursie na Najpiękniejszy list dla Ziemi. Motywacja do pisania jest spora, bo na uczestników konkursu czeka aż 100 nagród ufundowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Akcja „Listy dla Ziemi" organizowana jest pod patronatem Ministra Środowiska. Dofinansowanie: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i we Wrocławiu. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu. Partnerzy: Lasy Państwowe, Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza, Urzędy Miast: Warszawa, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Opole.

plakat listy