Kościoły festiwal zd

Konkurs na Hejnał Nowogrodźca, adresowany do kompozytorów z Dolnego Śląska, był inicjatywą promującą naszą Małą Ojczyznę i miał się odwoływać do najświetniejszych muzycznych tradycji Miasta Nowogrodziec.

Komisja Konkursowa powołana przez Burmistrza Nowogrodźca Roberta Relicha wyłoniła zwycięską kompozycję. Utwór młodego kompozytora, absolwenta Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, pochodzącego z Nowogrodźca Pana Włodzimierza Rucińskiego, został najwyżej ocenionym utworem muzycznym.
Hejnał Nowogrodźca w sposób symboliczny wskazuje na bezpośredni związek kultury naszego miasta z twórczością wielkiego Nowogrodzianina - Kompozytora światowej sławy Józefa Ignacego Schnabla. Motywem czołowym Hejnału Nowogrodźca jest melodia zaczerpnięta z najbardziej rozpowszechnionej na Dolnym Śląsku kompozycji Józefa Ignacego Schnabla „Transeamus usque Bethlehem".
Podczas corocznych obchodów Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Muzyka u J. I. Schnabla" będzie rozbrzmiewał Hejnał Nowogrodźca, jako stały element uroczystego otwarcia każdej kolejnej edycji muzycznego święta Gminy Nowogrodziec. Po raz pierwszy Hejnał Nowogrodźca zabrzmi na inauguracji VI. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Muzyka u J.I. Schnabla" w dniu 22 maja 2014 roku w kościele p.w. Świętego Mikołaja, gdzie odbędzie się pierwszy z koncertów - Inauguracyjny Recital Organowy w wykonaniu Profesora Andrzeja Białko.

Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich już dzisiaj serdecznie zaprasza wszystkich Mieszkańców i Gości naszej Gminy na bezprecedensowe wydarzenie muzyczne - Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Muzyka u Józefa Ignacego Schnabla" w Nowogrodźcu!

>>Zachęcamy do obejrzenia relacji TV „Łużyce" „Zabrzmi hejnał"<<